Canalblog
Editer l'article Suivre ce blog Administration + Créer mon blog
Publicité
La gazette du bout du monde
31 mars 2015

V krajine Minangkabau - Cast 7 (Slovensky)

Nasa dlha cesta autobusom nam umoznila zmenit region a tak sa dostavame do Zapadnej Sumatry, do krajiny Mjnangkabau. Indonezania samozrejma nie su jednym jedinym etnikom, nemaju len jedno nabozenstvo, jazyk, ci tradiciu. Rozdiely existuju nielen medzi ostrovmi, ale aj v ramci kazdeho ostrova a dokonca regionu. Ako vsade, nachadzame tu mnohe kultury a subkultury.

Po nasom pobyte vo vacsinovo krestanskej krajine Batak jazera Toba, po Ketambe v moslimskej provincii Aceh, sa teraz nachadzame v krajine Minankgkabau, ktori mali zaujimavu myslienku: zmiesat matriarkarnu spolocnost s islamom! Zeny tu vlastnia vacsinu pozemkov, ony takisto dedia a novomanzel tu odchadza po svatbe prave do rodiny svojej zeny. A podla nazoru muzov, ktorych sme sa vypytovali system funguje ako hodinky a muzi su spokojni (aspon nam to tvrdili...). A neoplati sa tu muzom zahybat, v pripade rozchodu muz straca vsetok majetok a musi sa prestahovat do inej lokality. Takze tato spolocnost nie je spravodlivejsia nez nasa, ale nam sa paci (a hlavne Veronike!), ze su tu role prehodene. A v tomto malom svete je nabozenstvom islam, zeny nosia vacsinou satky (roznych farieb, a make-up nie je vyluceny), dokaz ze ludia dokazu prisposobit nabozenstvo svojej spolocenskej organizacii...

Ostavame na niekolko dni u Ikbala, ktory mal vybornu myslienku postavit niekolko chatiek z bambusu priamo pri skalach a ich vodopade (co nam dodava vodu), a pri okraji uzasnych ryzovych poli v doline Harau. Je tu skvele a pokojne, travime tu niekolko dni prechadzkami a uzivanim si pokoja.

OI000276

OI000371

 

 

 

 

 

 

 

Soboty a nedele su ako vzdy od pociatku nasho pobytu v Indonezii prilezitostou stretnutia sa s indonezskymi turistami, ci uz su z vedlajsieho mesta alebo ostrova. Prichadzaju s rodinami, bud styria ci piati na jednom skutre (vcetne novorodencov), alebo v obrovskych autach s dymovymi sklami. Radi sa potom vsetci stretavaju pri vodopadoch, niektori sa ukazuju so zvieratami s dzungle: varanmi, sovami a hadmi roznych velkosti (a my sme radi, ze sme sa s nimi nemuseli zoznamovat v dzungli!)...

PSX_20150401_081002

PSX_20150401_082338

 

My si radsej prezerame kacky v ryzovych poliach alebo makaky ked sa prechadzaju na okraji skaliska... A aj my sme pri tej prilezitosti dostali chut liezt po skalach, ale nedalo sa, lebo tu len konci sezona dazdov a skaly su moc smyklave. Tak sa ku lozeniu vratime az v Parizi.

OI000266

PSX_20150401_080721

No a tak sa tu zatial ucime indonezskej kulture...uz je to dlho co sme stratili pojem o tom, ako vyzera umyvadlo a tepla voda, a preucili sme sa na mandi, betonovu a niekedy dlazdicami oblozenu nadrz s vodou, z ktorej si naberame vodu plastikovym hrncekom (mohli by sme sa teoreticky do tej studenej nadrze aj ponorit, ale aj ked je teplo, kto by sa dal do takeho projektu??...)

OI000282

OI000388

Publicité
Publicité
Commentaires
La gazette du bout du monde
Publicité
Archives
Newsletter
Publicité